• Below Her Mouth

    Below Her Mouth

    ½

    i am really struggling to say anything good about this ...

    the soundtrack was ok?

  • Brave

    Brave

    ★★★½

    but muuuum, it's just ma boooowwwwwww

  • The Heat

    The Heat

    ★★½

    i just love sandy so much but why is she always a cop

  • Queen & Slim

    Queen & Slim

    ★★★★½

    well, fuck

  • Dumplin'

    Dumplin'

    ★★★★

    god this was wholesome, if a bit tropey. really heartwarming though.

  • Molly's Game

    Molly's Game

    ★★★★

    first time i watched this a couple years ago, it was simply because i fancy jessica chastain. it holds up on a second viewing though - it's zippy and well-written, and has a genuinely breath-holdingly dramatic opening scene.

  • Pride

    Pride

    ★★★★

    be gay, join a union

  • Hunt for the Wilderpeople

    Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

    really heartwarming and cry-laugh funny in points. felt a tad long, but a worthwhile watch. the kid has great comedic chops.

  • Footrot Flats: The Dog's Tale

    Footrot Flats: The Dog's Tale

    ★★★½

    was sent loads of ball's comic books as a kid from some family that live in NZ, and eventually was sent a copy of this film on vhs. watched it too many times to count in the 90s: it was a fond fixture of my childhood.

    this is the first time i've watched it as an adult, and it definitely evokes an aged sorted of fun. has a lot of humour that i obviously glossed over as a child, not…

  • Unicorn Store

    Unicorn Store

    ★★½

    watched this bc im lov brie larson. visually nice but kinda too sickly-sweet in parts for my liking. virgil was nice though, we love him

  • In Time

    In Time

    ★★★

    a bit tropey and hamfisted, but has a real villain that you love to hate: capitalism

    also idk how i am meant to believe that cillian murphy's character is 25

  • Whip It

    Whip It

    ★★★★

    i long-time favourite of mine, holds up well despite being over a decade old. should have been gay though, didn't need the romantic subplot.