Bede has logged 31 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
Edit this entry  
31
The Croods

The Croods

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Second Act

Second Act

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
The Langoliers

The Langoliers

1995
×
Read the review Edit this entry  
26
Boulevard

Boulevard

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Manglehorn

Manglehorn

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Penguin Bloom

Penguin Bloom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Son's Room

The Son's Room

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chained for Life

Chained for Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sniper: Special Ops

Sniper: Special Ops

2016
×
Edit this entry  
15
The Cold Light of Day

The Cold Light of Day

2012
×
Edit this entry  
14
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unrest

Unrest

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ava

Ava

2020
×
Edit this entry  
06
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
01
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
★★
Read the review Edit this entry