Highest rated films

  • On the Count of Three

    ★★★★½

  • Passing

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★★

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • Shangri-La

    ★★★★

  • Poly Styrene: I am a Cliché

    ★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • Goodbye, Dragon Inn

    ★★★★★

  • Holiday

    ★★★★★

  • Museo

    ★★★★★

  • Genius Loci

    ★★★★★

  • Dance of the Forty One

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Saint Maud

    ★★★★½

  • The Diary of a Teenage Girl

    ★★★★½

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★★½

  • Girlhood

    ★★★★½

  • Bound

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 175 Films watched
  • 35 Average per month
  • 9.2 Average per week

Milestones

First Film

20th Century Women

Jan 1

Last Film

Pit Stop

May 5

Genres, countries & languages

Drama
122 films
Comedy
46 films
Romance
34 films
Thriller
26 films
Crime
21 films
Horror
17 films
Documentary
10 films
Fantasy
10 films
Music
9 films
Sci Fi
8 films
USA
106 films
UK
25 films
France
19 films
Germany
11 films
Canada
10 films
Sweden
7 films
Australia
6 films
Mexico
5 films
Italy
4 films
Poland
3 films
English
144 films
French
22 films
Spanish
17 films
Italian
7 films
German
7 films
Chinese
5 films
Danish
3 films
Japanese
3 films
Arabic
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

BeBraveMorvern’s most liked review

Us

★★★★

The first time I saw this, I’d avoided the trailer and knew next to nothing about the plot going in. A few things I appreciated more this time around:

- How cohesive the script is, laying so much groundwork early on, and how easily this can be read as a…

More reviews

BeBraveMorvern’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

David Byrne's American Utopia
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Us
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Lilac Lips, Dutchess County

Films BeBraveMorvern watched in 2021

  • Pit Stop
  • Adventures of Arsene Lupin
  • L.I.E.
  • Residue
  • Limbo
  • The Kindergarten Teacher
  • The Kindergarten Teacher
  • The Sleepwalker
  • Beautiful Thing
  • Shiva Baby
  • The Conjuring
  • Attack the Block
  • Beauty and the Dogs
  • River of Grass
  • Le Bonheur
  • Palo Alto
  • Lore
  • Far from the Madding Crowd
  • The Man Who Sold His Skin
  • Tove
  • A Love Song for Latasha
  • Cuban Dancer
  • The One I Love
  • Lilac Lips, Dutchess County
  • Saint-Narcisse
  • Home
  • The Dry
  • Last Round
  • Strawberry Mansion
  • Abou Leila
  • Poly Styrene: I am a Cliché
  • Dance of the Forty One
  • I’m Fine (Thanks For Asking)
  • Nudo mixteco
  • French Exit
  • To: Gerard
  • The Snail and the Whale
  • Kapaemahu
  • Yes-People
  • If Anything Happens I Love You
  • Opera
  • Genius Loci
  • Burrow
  • The Night Eats the World
  • Drunks
  • Clockwatchers
  • The Sleepwalkers
  • Safety Not Guaranteed
  • Big Trouble in Little China
  • Us
  • Calm with Horses
  • Rocks
  • The Virgin Suicides
  • To Die Like a Man
  • Shangri-La
  • Sweet Smell of Success
  • Tetsuo: The Iron Man
  • Goodbye, Dragon Inn
  • The United States vs. Billie Holiday
  • The Living End
  • Queen of Diamonds
  • Shoplifters of the World
  • Suburbia
  • Honeydew
  • Lenz
  • A Map of the World
  • M.F.A.
  • FTA
  • The White Tiger
  • Galaxy Quest
  • The Father
  • La Llorona
  • The Consequence
  • Mogul Mowgli
  • Lorelei
  • Heartburn
  • Poppy Field
  • Spring Blossom
  • Aquarius
  • Car Wash
  • Quo Vadis, Aida?
  • Masha
  • The Pink Cloud
  • Ammonite
  • Beans
  • Güeros
  • A State of Madness
  • Museo
  • Land
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Ramy Youssef: Feelings
  • High Art
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Gia
  • The Thomas Crown Affair
  • The Vigil
  • The Trial of the Chicago 7
  • Nine to Five
  • We Are Still Here
  • Something Different
  • The Dead Don't Die
  • In the Cut
  • I Blame Society
  • Another Woman
  • Spontaneous
  • Saint Maud
  • Catch-22
  • I Care a Lot
  • Test Pattern
  • Blithe Spirit
  • Ghost Dog: The Way of the Samurai
  • The Dressmaker
  • On the Rocks
  • Jezebel
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Judas and the Black Messiah
  • The Fortune
  • The Hunt
  • American Gigolo
  • The Dig
  • Promising Young Woman
  • Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time
  • Pieces of a Woman
  • Seance on a Wet Afternoon
  • Malcolm & Marie
  • The Roads Not Taken
  • The World to Come
  • Una
  • Derek DelGaudio's In & of Itself
  • Ma Belle, My Beauty
  • Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go For It
  • The Dog Who Wouldn't Be Quiet
  • Passing
  • Censor
  • On the Count of Three
  • Bull
  • Changing Lanes
  • The Half of It
  • Supernova
  • Starting Over
  • Martin Eden
  • Suzi Q
  • Girlhood
  • Miss Stevens
  • The Devil-Doll
  • Things to Come
  • Cronos
  • Walk on the Wild Side
  • Spoor
  • David Byrne's American Utopia
  • The Lure
  • The Heartbreak Kid
  • Deerskin
  • Cats
  • Easy A
  • Pretend It's a City
  • Belle of the Nineties
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • The Life Ahead
  • Johnny Mnemonic
  • José
  • Tie Me Up! Tie Me Down!
  • Guncrazy
  • Gun Crazy
  • The Box
  • August 32nd on Earth
  • Holiday
  • Veronika Voss
  • A Sun
  • Tigertail
  • Thou Wast Mild and Lovely
  • Bernice Bobs Her Hair
  • Bound
  • Laura
  • 20th Century Women

World map

Highly rated films BeBraveMorvern is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • Raya and the Last Dragon
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more