Highest rated films

  • Sorry to Bother You

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Widows

    ★★★★½

  • Minding the Gap

    ★★★★½

  • Her Smell

    ★★★★½

  • The Tale

    ★★★★½

  • Madeline's Madeline

    ★★★★½

  • Sauvage

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • Holy Motors

    ★★★★★

  • Drugstore Cowboy

    ★★★★★

  • The Ice Storm

    ★★★★★

  • Morvern Callar

    ★★★★★

  • Museum Hours

    ★★★★★

  • Two Gates of Sleep

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★★½

  • Raw

    ★★★★½

  • Chinatown

    ★★★★½

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 212 Films watched
  • 17.7 Average per month
  • 4.1 Average per week

Milestones

First Film

Rat Film

Jan 1

Most Watched

Hereditary

twice

Nocturama

twice

Sorry to Bother You

twice

Last Film

Hereditary

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
145 films
Comedy
54 films
Thriller
33 films
Romance
29 films
Crime
25 films
Documentary
21 films
Horror
15 films
Fantasy
15 films
Mystery
14 films
Sci Fi
13 films
USA
133 films
France
39 films
UK
32 films
Canada
17 films
Germany
15 films
Belgium
13 films
Sweden
7 films
Italy
5 films
Denmark
4 films
Switzerland
4 films
English
176 films
French
32 films
German
13 films
Spanish
12 films
Italian
8 films
Japanese
5 films
Russian
3 films
Polish
3 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 5

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

BeBraveMorvern’s most liked review

The Ice Storm

★★★★★

Late in the film, a group of women gather around a sofa. Joan Allen hangs in back, motionless, silent, and I can’t look anywhere else. With her floor-length knit skirt and a sculpted blowout that all but screams “I’m in denial about my depression,” she’s like a figure etched by…

More reviews

BeBraveMorvern’s most liked list

My Top 20 of 2018

It’s been an excellent year! These are the films I most want to revisit; that it’s a round number is just coincidence.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Close-Up
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Achoo
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Girl in the Green Dress

Films BeBraveMorvern watched in 2018

  • Hereditary
  • Ganja & Hess
  • Happy as Lazzaro
  • This Is My Life
  • The Favourite
  • A Simple Favor
  • Ben Is Back
  • Nancy
  • Bamboozled
  • Bao
  • At Eternity's Gate
  • Roma
  • Minding the Gap
  • The Little Drummer Girl
  • Dead Ringers
  • Y Tu Mamá También
  • The House That Jack Built
  • Nocturama
  • Border
  • Cloverfield
  • The Ice Storm
  • Hot Summer Nights
  • One Sings, the Other Doesn't
  • Madeline's Madeline
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Haunting of Hill House
  • Suspiria
  • Private Life
  • Eyes of Laura Mars
  • Beautiful Boy
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Shoplifters
  • Donnybrook
  • Her Smell
  • Vox Lux
  • If Beale Street Could Talk
  • Wildlife
  • Burning
  • I Am Cuba
  • Widows
  • Long Day's Journey Into Night
  • Diamantino
  • Galveston
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • The Sisters Brothers
  • Slums of Beverly Hills
  • The Old Man & the Gun
  • The Fly
  • A Star Is Born
  • Ocean's Eight
  • The Land of Steady Habits
  • Experimenter
  • Nosferatu
  • Jane Fonda in Five Acts
  • Oh Lucy!
  • Pete's Dragon
  • Liquid Sky
  • Jaws
  • The Kid with a Bike
  • The Duke of Burgundy
  • Support the Girls
  • We the Animals
  • Mysterious Skin
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Sharp Objects
  • Hustler White
  • Prick Up Your Ears
  • McQueen
  • Daddy Longlegs
  • Rhythm Thief
  • Living in Oblivion
  • Museum Hours
  • BlacKkKlansman
  • The Black Klansman
  • Dressed for Pleasure
  • Eighth Grade
  • Two Gates of Sleep
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Pariah
  • High Rocks
  • Instinct
  • Sauvage
  • The Girl in the Green Dress
  • Holy Motors
  • Call Her Ganda
  • Putney Swope
  • 2 In the Bush: A Love Story
  • Would You Look at Her
  • Sorry to Bother You
  • Mapplethorpe
  • Middle of Nowhere
  • Leave No Trace
  • I Shot Andy Warhol
  • Thrust
  • Allied
  • Forbidden Games: The Justin Fashanu Story
  • Paddington 2
  • A Very English Scandal
  • And Breathe Normally
  • Yours in Sisterhood
  • Pre-Drink
  • The Rest I Make Up
  • Damsel
  • Sorry to Bother You
  • I Am Truly a Drop of Sun on Earth
  • I Miss You When I See You
  • The Misandrists
  • Octavio Is Dead
  • We Need to Talk About Kevin
  • Tom of Finland
  • The Fruit Machine
  • Young Adult
  • Evening Shadows
  • Love, Scott
  • Times Square
  • Porto
  • The French Connection
  • The Things You Think I'm Thinking
  • Nina
  • TransMilitary
  • Hereditary
  • Retablo
  • Annihilation
  • The Tale
  • First Reformed
  • Hard Paint
  • Snow Angels
  • Venus
  • Anchor and Hope
  • Let the Sunshine In
  • The Marriage
  • The Breeding
  • Close-Up
  • Mr. Gay Syria
  • Latter-Day Glory
  • Ruminations
  • Drugstore Cowboy
  • Married to the Mob
  • A Moment in the Reeds
  • Man Made
  • Morvern Callar
  • Ideal Home
  • Tully
  • The Rider
  • Women Who Kill
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Jupiter's Moon
  • Three Identical Strangers
  • American Animals
  • Regular Lovers
  • Infinity Baby
  • Come Sunday
  • Kumiko, the Treasure Hunter
  • Masterminds
  • Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell
  • Lean on Pete
  • The Florida Project
  • The Iron Giant
  • You Were Never Really Here
  • The Crying Game
  • A Quiet Place
  • The King of Comedy
  • Desperately Seeking Susan
  • Faces Places
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Isle of Dogs
  • Disorder
  • Bonjour Tristesse
  • Ricki and the Flash
  • Paddington
  • Diabolique
  • Rust and Bone
  • Loveless
  • A Ghost Story
  • Wilson
  • Manhunter
  • Molly's Game
  • Heroin(e)
  • A Fantastic Woman
  • The Breadwinner
  • Chinatown
  • Written on the Wind
  • Lost Property Office
  • Achoo
  • Weeds
  • Negative Space
  • Lou
  • Garden Party
  • Dear Basketball
  • Revolting Rhymes
  • Super Dark Times
  • The Party
  • Cosmopolis
  • Dunkirk
  • Double Lover
  • Other People
  • Woodshock
  • Thelma
  • Paris 05:59: Théo & Hugo
  • Film Stars Don't Die in Liverpool
  • Graduation
  • Ingrid Goes West
  • The Post
  • Raw

See all 212

World map

Highly rated films BeBraveMorvern is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Blindspotting
  • Swing Kids
  • The Wild Pear Tree

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more