Highest rated films

  • Coco

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★½

  • God's Own Country

    ★★★★½

  • BPM (Beats per Minute)

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • Kedi

    ★★★★★

  • The Addiction

    ★★★★★

  • Rodrigo D: No Future

    ★★★★★

  • The Head Vanishes

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Clueless

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★½

  • Raw

    ★★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • Lars and the Real Girl

    ★★★★½

  • Embrace of the Serpent

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 117 Films watched
  • 9.8 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Louder Than Bombs

Feb 11

Most Watched

Kedi

twice

Beatriz at Dinner

twice

American Psycho

twice

Tickled

twice

Last Film

The Shape of Water

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
87 films
Thriller
27 films
Comedy
25 films
Romance
21 films
Horror
17 films
Mystery
15 films
Adventure
10 films
Documentary
10 films
Crime
10 films
Fantasy
8 films
USA
73 films
France
17 films
UK
16 films
Canada
13 films
Germany
7 films
Denmark
3 films
Sweden
3 films
Australia
3 films
Belgium
3 films
Ireland
2 films
English
101 films
Spanish
21 films
French
13 films
Portuguese
8 films
German
7 films
Italian
4 films
Finnish
2 films
Latin
2 films
Cantonese
2 films
Hungarian
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

BeBraveMorvern’s most liked review

BPM (Beats per Minute)

★★★★½

Like a freight train through my gay heart.

BPM plays less like a period piece than like an artifact from the era, it’s that accurate and unflinching in its depiction. The anger, the sexiness, the creativity, the desperation — Campillo and an amazing cast bring a raw immediacy to every…

More reviews

BeBraveMorvern’s most liked list

Great Films Nominated Only for Screenplay

For the Academy Awards, actors nominate actors, directors nominate directors, and writers seem to get it right. They're the only voting wing to have fully appreciated the brilliance of these 21st-Century films, ranked here in debatable order.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Dinner
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Blondie's New York and the Making of Parallel Lines
Average weighted rating:

3.3

Films BeBraveMorvern watched in 2017

  • The Shape of Water
  • I, Tonya
  • Die Hard
  • Stronger
  • Sunset Boulevard
  • Bachelorette
  • The Incredible Jessica James
  • The Trip to Spain
  • The Disaster Artist
  • Kedi
  • There Will Be Blood
  • Carol
  • The Room
  • Coco
  • Olaf's Frozen Adventure
  • The Thing
  • Daddy and the Muscle Academy
  • Quest
  • Beatriz at Dinner
  • The Dinner
  • Free Fire
  • God's Own Country
  • Lady Bird
  • Mudbound
  • The Big Chill
  • Clueless
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Zodiac
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • The Florida Project
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Wonderstruck
  • Mobile Homes
  • Thoroughbreds
  • Custody
  • On Body and Soul
  • Trouble Every Day
  • The Square
  • BPM (Beats per Minute)
  • The Eyes of My Mother
  • Columbus
  • Ratcatcher
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • Green Room
  • Tom at the Farm
  • Battle of the Sexes
  • Marjorie Prime
  • Crash
  • mother!
  • Beach Rats
  • Crystal Fairy & the Magical Cactus
  • Good Time
  • Spectre
  • Antichrist
  • Lars and the Real Girl
  • Lost in America
  • Detroit
  • Funeral Parade of Roses
  • Lady Macbeth
  • Babe: Pig in the City
  • The Little Hours
  • A Ghost Story
  • Embrace of the Serpent
  • Carnival of Souls
  • Bull Durham
  • Maudie
  • Babe
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Okja
  • The Ornithologist
  • The Sweet Hereafter
  • The Addiction
  • The Beguiled
  • Baby Driver
  • An Unmarried Woman
  • Blondie's New York and the Making of Parallel Lines
  • Beatriz at Dinner
  • Peggy Sue Got Married
  • Manifesto
  • 20th Century Women
  • Being 17
  • It Comes at Night
  • Trainwreck
  • The Blackcoat's Daughter
  • Two Drifters
  • The Happiest Day in the Life of Olli Mäki
  • The Beguiled
  • A Quiet Passion
  • American Psycho
  • American Psycho
  • Burden of Dreams
  • Colossal
  • Stoker
  • The Lost City of Z
  • The Girl with All the Gifts
  • Julieta
  • Strike a Pose
  • The Towering Inferno
  • Stop Making Sense
  • Miss Sloane
  • Tickled
  • Tickled
  • Closet Monster
  • Raw
  • The People Under the Stairs
  • Aquarius
  • Get Out
  • The Salesman
  • Clouds of Sils Maria
  • Kedi
  • The Head Vanishes
  • Rodrigo D: No Future
  • All That Jazz
  • The Revenant
  • Manchester by the Sea
  • Nocturnal Animals
  • Louder Than Bombs

World map

Highly rated films BeBraveMorvern is yet to see

  • Falsettos
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Blade Runner 2049
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • Logan
  • I Dream in Another Language

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more