Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Five Dances

Five Dances

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Butter on the Latch

Butter on the Latch

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paper Spiders

Paper Spiders

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Monster

Monster

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
This Is Martin Bonner

This Is Martin Bonner

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pit Stop

Pit Stop

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Adventures of Arsene Lupin

Adventures of Arsene Lupin

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
L.I.E.

L.I.E.

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Residue

Residue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Limbo

Limbo

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sleepwalker

The Sleepwalker

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beautiful Thing

Beautiful Thing

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Dogs

Beauty and the Dogs

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Lore

Lore

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tove

Tove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cuban Dancer

Cuban Dancer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lilac Lips, Dutchess County

Lilac Lips, Dutchess County

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saint-Narcisse

Saint-Narcisse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Home

Home

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dry

The Dry

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Round

Last Round

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Strawberry Mansion

Strawberry Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Abou Leila

Abou Leila

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Poly Styrene: I Am a Cliché

Poly Styrene: I Am a Cliché

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dance of the Forty One

Dance of the Forty One

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I’m Fine (Thanks For Asking)

I’m Fine (Thanks For Asking)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nudo mixteco

Nudo mixteco

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
To: Gerard

To: Gerard

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Snail and the Whale

The Snail and the Whale

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kapaemahu

Kapaemahu

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Yes-People

Yes-People

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Opera

Opera

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry