Ryan has logged 269 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possessed

Possessed

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Battlestar Galactica: Blood & Chrome

Battlestar Galactica: Blood & Chrome

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Glory

Glory

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Michigan Avenue

Michigan Avenue

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mother

Mother

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Doors

The Doors

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry