bcwhit has logged 1,275 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Love Story

A Love Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stay Close

Stay Close

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sew Torn

Sew Torn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
9 Meter

9 Meter

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maestro

Maestro

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interior

Interior

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Key Lime Pie

Key Lime Pie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Between Times

Between Times

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Something left, Something Taken

Something left, Something Taken

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Facing It

Facing It

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
Read the review Edit this entry  
17
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★
Edit this entry  
17
Nighty Night

Nighty Night

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Uncle Thomas: Accounting for the Days

Uncle Thomas: Accounting for the Days

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miller & Son

Miller & Son

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brotherhood

Brotherhood

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Youth

Youth

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Stuffed

Stuffed

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mother

Mother

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Just Between Us

Just Between Us

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Rehearsal

Rehearsal

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Skywatch

Skywatch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Bonobo

Bonobo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sousaphone

Sousaphone

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Little Hands

Little Hands

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry