BBQbowser has logged 201 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror

Black Mirror

2011
×
★★
Edit this entry  
29
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Morning Walk

Morning Walk

2008
×
Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tim and Eric Awesome Show, Great Job! Chrimbus Special

Tim and Eric Awesome Show, Great Job! Chrimbus Special

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
18
Beavis and Butt-Head Do Christmas

Beavis and Butt-Head Do Christmas

1995
×
★★★
Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Requiem for a Tuesday

Requiem for a Tuesday

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★½
Edit this entry  
22
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
Strange Negotiations

Strange Negotiations

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★
Edit this entry  
21
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Zone

Zone

1995
×
★★½
Edit this entry  
20
A Silent Day

A Silent Day

1999
×
★★½
Edit this entry  
20
Lonely Water

Lonely Water

1973
×
★★½
Edit this entry  
20
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Alma

Alma

2009
×
★★½
Edit this entry