Robert has logged 54 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Elena

Elena

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Time of the Gypsies

Time of the Gypsies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mermaid

Mermaid

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Third Part of the Night

The Third Part of the Night

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Underground

Underground

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Computer Hearts

Computer Hearts

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Return

The Return

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Revanche

Revanche

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Do You Remember Dolly Bell?

Do You Remember Dolly Bell?

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Man Is Not a Bird

Man Is Not a Bird

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Where Is My Friend?

Where Is My Friend?

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lost Honor of Katharina Blum

The Lost Honor of Katharina Blum

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dry Summer

Dry Summer

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ex Drummer

Ex Drummer

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alps

Alps

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Cat, White Cat

Black Cat, White Cat

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Presence of a Clown

In the Presence of a Clown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Days and Nights in the Forest

Days and Nights in the Forest

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Drôle de Drame

Drôle de Drame

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Electrocuting an Elephant

Electrocuting an Elephant

1903
×
Read the review Edit this entry  
16
Innocence Unprotected

Innocence Unprotected

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pyaasa

Pyaasa

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blind Beast

Blind Beast

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Knights of the Teutonic Order

Knights of the Teutonic Order

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Main Street

Main Street

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ten Canoes

Ten Canoes

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Morgiana

Morgiana

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Prefab People

The Prefab People

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bleeder

Bleeder

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Reprise

Reprise

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ariel

Ariel

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry