amanda has logged 265 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Overboard

Overboard

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Edit this entry  
17
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
The First Temptation of Christ

The First Temptation of Christ

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★
Edit this entry  
04
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
Edit this entry  
24
Polaroid

Polaroid

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Your Date Is Here

Your Date Is Here

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
American Son

American Son

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★½
Edit this entry  
26
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★
Edit this entry  
26
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Wounds

Wounds

2019
×
Edit this entry  
18
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
American Wedding

American Wedding

2003
×
★★½
Edit this entry  
13
Fractured

Fractured

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Ma

Ma

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Mother Died

Mother Died

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Edit this entry