Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Blue Caprice

Blue Caprice

2013
×
½
Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
½
Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
½
Edit this entry  
10
Alaya

Alaya

1987
×
½
Edit this entry  
07
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
½
Edit this entry  
30
Train of Shadows

Train of Shadows

1997
×
½
Edit this entry  
25
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1973
×
½
Edit this entry  
25
Night Awake

Night Awake

2016
×
Edit this entry  
21
Autre fois j'ai aimé une femme

Autre fois j'ai aimé une femme

1967
×
½
Edit this entry  
17
George Washington

George Washington

2000
×
½
Edit this entry  
08
Possessor

Possessor

2020
×
½
Edit this entry  
26
Total Recall

Total Recall

1990
×
½
Edit this entry  
13
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★
Edit this entry  
25
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
½
Edit this entry  
16
Deceiver

Deceiver

2017
×
½
Edit this entry  
10
Gladiator

Gladiator

2000
×
Edit this entry  
08
Samurai Champloo

Samurai Champloo

2004
×
Edit this entry  
01
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
½
Edit this entry  
25
American Movie

American Movie

1999
×
½
Edit this entry  
25
Wasp

Wasp

2003
×
½
Edit this entry  
24
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
½
Edit this entry  
24
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
½
Edit this entry  
23
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
½
Edit this entry  
22
Yggdrasill: Whose Roots Are Stars in the Human Mind

Yggdrasill: Whose Roots Are Stars in the Human Mind

1997
×
Edit this entry  
16
L'Argent

L'Argent

1983
×
½
Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
½
Edit this entry  
10
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
½
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
½
Edit this entry  
04
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
½
Edit this entry  
03
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
½
Edit this entry  
02
Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

1990
×
½
Edit this entry  
02
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
½
Edit this entry  
01
First Reformed

First Reformed

2017
×
½
Edit this entry  
01
24 Frames

24 Frames

2017
×
Edit this entry  
01
Heidi: Midlife Crisis Trauma Center and Negative Media-Engram Abreaction Release Zone

Heidi: Midlife Crisis Trauma Center and Negative Media-Engram Abreaction Release Zone

1992
×
½
Edit this entry  
31
Jammin' in Jamaica

Jammin' in Jamaica

2004
×
½
Edit this entry  
31
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
½
Edit this entry  
31
Home Alone

Home Alone

1990
×
½
Edit this entry  
31
Mr. Mom

Mr. Mom

1983
×
½
Edit this entry  
31
Ed

Ed

1996
×
½
Edit this entry  
31
Zorns Lemma

Zorns Lemma

1970
×
½
Edit this entry  
22
Keep That Dream Burning

Keep That Dream Burning

2017
×
½
Edit this entry  
22
Not Even Nothing Can Be Free of Ghosts

Not Even Nothing Can Be Free of Ghosts

2016
×
½
Edit this entry  
22
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
½
Edit this entry  
21
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Edit this entry  
17
Origins of the 21st Century

Origins of the 21st Century

2000
×
½
Edit this entry  
17
Illuminated Texts

Illuminated Texts

1982
×
½
Edit this entry  
17
Lamentations: A Monument for the Dead World

Lamentations: A Monument for the Dead World

1985
×
½
Edit this entry  
17
Et Resurrectus Est

Et Resurrectus Est

1994
×
½
Edit this entry