bandsaboutmovie has logged 159 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Last Child

The Last Child

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Night Slaves

Night Slaves

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Escape

Escape

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Isn't It Shocking?

Isn't It Shocking?

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Desperate Women

Five Desperate Women

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Dinosaur

The Last Dinosaur

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Into Thin Air

Into Thin Air

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bermuda Depths

The Bermuda Depths

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Stranger Within

The Stranger Within

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Rape of Richard Beck

The Rape of Richard Beck

1985
×
Read the review Edit this entry  
28
In a Stranger's Hand

In a Stranger's Hand

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Nightmare in Badham County

Nightmare in Badham County

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Time Travelers

Time Travelers

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Phantom of Hollywood

The Phantom of Hollywood

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Los Angeles Earthquake

The Great Los Angeles Earthquake

1990
×
Read the review Edit this entry  
28
The Gladiator

The Gladiator

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Deadly Messages

Deadly Messages

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Witch

Bad Witch

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Sam & Mattie Make A Zombie Movie

Sam & Mattie Make A Zombie Movie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ivory Ape

The Ivory Ape

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Girl Most Likely to...

The Girl Most Likely to...

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
City Killer

City Killer

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Marla Hanson Story

The Marla Hanson Story

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bride in Black

The Bride in Black

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Where Have All the People Gone

Where Have All the People Gone

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Honeydew

Honeydew

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
And the Sea Will Tell

And the Sea Will Tell

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Place to Hide

No Place to Hide

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Riding with Death

Riding with Death

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Precious Victims

Precious Victims

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Musketeers Forever

Musketeers Forever

1998
×
Read the review Edit this entry  
25
The Cover Girl Murders

The Cover Girl Murders

1993
×
Read the review Edit this entry  
25
Fire: Trapped on the 37th Floor

Fire: Trapped on the 37th Floor

1991
×
Read the review Edit this entry  
25
The Brothers Solomon

The Brothers Solomon

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hell to Pay

Hell to Pay

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Starflight: The Plane That Couldn't Land

Starflight: The Plane That Couldn't Land

1983
×
Read the review Edit this entry  
23
Keaton's Cop

Keaton's Cop

1990
×
Read the review Edit this entry  
22
Big Fat Liar

Big Fat Liar

2002
×
Read the review Edit this entry  
22
Almosting It

Almosting It

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Wild Bill Hickok: Swift Justice

Wild Bill Hickok: Swift Justice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Trojan War

Trojan War

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Steel

Steel

1979
×
Read the review Edit this entry  
21
Jerusalem Countdown

Jerusalem Countdown

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Do You Believe?

Do You Believe?

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Smoky Mountain Christmas

A Smoky Mountain Christmas

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Francis Gary Powers: The True Story of the U-2 Spy Incident

Francis Gary Powers: The True Story of the U-2 Spy Incident

1976
×
Read the review Edit this entry  
20
86 Melrose Avenue

86 Melrose Avenue

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Weekend of Terror

Weekend of Terror

1970
×
Read the review Edit this entry