Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Edit this entry  
24
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Order

The Order

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★½
Edit this entry  
17
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★½
Edit this entry  
17
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Spring

Spring

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Audition

Audition

1999
×
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
November

November

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Bad Moon

Bad Moon

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Edit this entry  
02
Dante's Hell Animated

Dante's Hell Animated

2013
×
Edit this entry  
01
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
Edit this entry  
24
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
Senseless

Senseless

1998
×
Read the review Edit this entry  
05
The Burning

The Burning

1981
×
★★★½
Edit this entry  
05
Prom Night

Prom Night

1980
×
★½
Edit this entry  
01
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
29
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
She's All That

She's All That

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dracula 2000

Dracula 2000

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
Alone in the Dark

Alone in the Dark

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Edit this entry