alex has logged 53 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bombshell

Bombshell

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Season of Love

Season of Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Almost Adults

Almost Adults

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
Edit this entry  
25
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bare

Bare

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Moxie

Moxie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ava

Ava

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Life in a Year

Life in a Year

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry