alex has logged 272 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★½
Edit this entry  
24
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What Happens in Vegas

What Happens in Vegas

2008
×
★★
Edit this entry  
23
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In Time

In Time

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Edit this entry  
10
My Mom is a Character: The Film

My Mom is a Character: The Film

2013
×
Edit this entry  
10
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★½
Edit this entry  
10
Kate

Kate

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sweet Girl

Sweet Girl

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Ashes in the Snow

Ashes in the Snow

2018
×
Edit this entry  
22
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Greta

Greta

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry