Maria Julia has logged 70 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Edit this entry  
02
A Frente Fria que a Chuva Traz

A Frente Fria que a Chuva Traz

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Edit this entry  
30
2 Days in New York

2 Days in New York

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Edit this entry  
27
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
Killer Sofa

Killer Sofa

2019
×
Edit this entry  
21
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★½
Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
Edit this entry  
13
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
09
2 Days in Paris

2 Days in Paris

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
Read the review Edit this entry  
06
Braven

Braven

2018
×
Edit this entry  
05
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
Edit this entry  
03
A Garota Invisível

A Garota Invisível

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
White Wedding

White Wedding

1989
×
Edit this entry  
01
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Double Dad

Double Dad

2021
×
Edit this entry  
28
Go Go Tales

Go Go Tales

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
Don't Call Me Son

Don't Call Me Son

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Necropolis Symphony

Necropolis Symphony

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Venom

Venom

2018
×
Edit this entry  
21
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
Edit this entry  
17
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
15
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Edit this entry