Charlotte has logged 111 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
12
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
11
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★
Edit this entry  
05
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Edit this entry  
30
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
★★
Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Make Up

Make Up

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
08
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★½
Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★½
Edit this entry  
27
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★½
Edit this entry  
18
Martha

Martha

1974
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
07
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
Suburbs of Eden

Suburbs of Eden

1992
×
Edit this entry  
06
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
05
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
18
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★½
Edit this entry  
06
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry