Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Idiot

The Idiot

1958
×
★★★½
Edit this entry  
15
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
House

House

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
All Watched Over by Machines of Loving Grace

All Watched Over by Machines of Loving Grace

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Guilty

The Guilty

2021
×
★½
Edit this entry  
02
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★
Edit this entry  
28
Beat Girl

Beat Girl

1960
×
★★★
Edit this entry  
25
That Cold Day in the Park

That Cold Day in the Park

1969
×
★★★
Edit this entry  
21
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Edit this entry  
06
Letter to Brezhnev

Letter to Brezhnev

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Happy Birthday to John

Happy Birthday to John

1997
×
Edit this entry  
18
Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
This Side of Paradise: Fragments of An Unfinished Biography

This Side of Paradise: Fragments of An Unfinished Biography

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
Nashville

Nashville

1975
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
Edit this entry  
26
2012

2012

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Cat Heaven Island

Cat Heaven Island

2015
×
Edit this entry  
08
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hands on a Hardbody: The Documentary

Hands on a Hardbody: The Documentary

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Slaxx

Slaxx

2020
×
★½
Edit this entry  
28
Vivarium

Vivarium

2019
×
★½
Edit this entry  
28
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Images

Images

1972
×
★★★
Edit this entry  
20
Lost Girls

Lost Girls

2020
×
Edit this entry  
20
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
½
Edit this entry  
14
Lolita

Lolita

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
★★★
Edit this entry  
05
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★★
Edit this entry