Ava has logged 53 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kim Possible: So the Drama

Kim Possible: So the Drama

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dream House

Dream House

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kid West

Kid West

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Voyagers

Voyagers

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Moxie

Moxie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry