Alex has logged 203 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
Edit this entry  
25
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Stronger

Stronger

2017
×
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Derailed

Derailed

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
Edit this entry  
09
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Home Again

Home Again

2017
×
Edit this entry  
25
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Do It Like An Hombre

Do It Like An Hombre

2017
×
★½
Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Lord, Give Me Patience

Lord, Give Me Patience

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
Edit this entry  
18
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
18
George Washington

George Washington

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
Edit this entry  
16
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry  
12
Duel

Duel

1971
×
Edit this entry  
10
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
03
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
Edit this entry  
28
Spielberg

Spielberg

2017
×
Edit this entry  
26
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
Edit this entry  
24
Landline

Landline

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★
Edit this entry  
05
mother!

mother!

2017
×
Edit this entry  
28
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
Edit this entry  
21
Traces of Sin

Traces of Sin

2016
×
Edit this entry  
20
The House

The House

2017
×
Edit this entry  
19
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
Edit this entry  
19
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It

It

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Crush

The Crush

1993
×
Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Edit this entry  
09
The Queen

The Queen

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
Edit this entry  
06
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
Diana, 7 Days

Diana, 7 Days

2017
×
Edit this entry  
03
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
Edit this entry