AuteurTheory has logged 678 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Big Brown Eyes

Big Brown Eyes

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Drowning Pool

The Drowning Pool

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Teacher

A Teacher

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Valentino

Valentino

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Grass Labyrinth

Grass Labyrinth

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dallas

Dallas

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Diary of a Chambermaid

Diary of a Chambermaid

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boom Town

Boom Town

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Unknown Singer

The Unknown Singer

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Love of Jeanne Ney

The Love of Jeanne Ney

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Slaughter High

Slaughter High

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Missing in Action

Missing in Action

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tomorrow's Sun

Tomorrow's Sun

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Catch

The Catch

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zombies on Broadway

Zombies on Broadway

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Killing

Killing

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Walking Dead

The Walking Dead

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Adam Had Four Sons

Adam Had Four Sons

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Collector

The Collector

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Road Killers

The Road Killers

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Springfield Rifle

Springfield Rifle

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Species

Species

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
China Seas

China Seas

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prophecy

The Prophecy

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Horrors of Malformed Men

Horrors of Malformed Men

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
San Quentin

San Quentin

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Science Project

My Science Project

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Back to School

Back to School

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
BMX Bandits

BMX Bandits

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sex and Fury

Sex and Fury

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Song Is Born

A Song Is Born

1948
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry