• Stickleback Eggs

    ★★★

  • The Navigator

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★★★

  • Safety Last!

    ★★★★½

  • Häxan

    ★★★★½

  • Nanook of the North

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Pool Sharks

    ★★★

  • Scrooge; or Marley's Ghost

    ★★★

  • Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

  • The Turn-of-the-Century Blind Man

  • Bathing in a Stream

  • The Fisherman at the Stream

  • Traffic Crossing Leeds Bridge

    ★★

  • Roundhay Garden Scene

    ★★★★

  • Accordion Player

    ★★★

  • Man Walking Around a Corner

    ★½

  • Sallie Gardner at a Gallop

    ★★★★½

  • Silent Night

    ★★½

  • Dogwood-Azalea (Missouri)

    ½

  • Grey Cloud Island (Minnesota)

    ★½

  • Scared Stiff (Oregon)

    ★★★

  • The Hannibal Lecter Collection

    ★★★★