Auteur has logged 78 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cut and Run

Cut and Run

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Michigan Avenue

Michigan Avenue

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
I-94

I-94

1974
×
★★★
Edit this entry  
29
In Vanda's Room

In Vanda's Room

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Almost There (Iowa)

Almost There (Iowa)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Destino (Florida)

Destino (Florida)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grey Cloud Island (Minnesota)

Grey Cloud Island (Minnesota)

×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Ossos

Ossos

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Dillinger Is Dead

Dillinger Is Dead

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scared Stiff (Oregon)

Scared Stiff (Oregon)

×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Haunting of the Mary Celeste

Haunting of the Mary Celeste

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
House on the Edge of the Park

House on the Edge of the Park

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Revanche

Revanche

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Make Up

Make Up

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ball of Twine (Kansas)

Ball of Twine (Kansas)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Come Play

Come Play

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Holidate

Holidate

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Auditions

Auditions

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Oily Maniac

The Oily Maniac

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marty

Marty

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead Reckoning

Dead Reckoning

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wind Chill

Wind Chill

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★
Read the review Edit this entry