Auteur has logged 32 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trauma

Trauma

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
100 Tears

100 Tears

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Opera

Opera

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Am Sam

I Am Sam

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grave Halloween

Grave Halloween

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
Read the review Edit this entry  
21
Shatter Dead

Shatter Dead

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
Read the review Edit this entry  
14
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Words and Pictures

Words and Pictures

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Closed Curtain

Closed Curtain

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Leprechaun in the Hood

Leprechaun in the Hood

2000
×
Read the review Edit this entry  
07
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Scribbler

The Scribbler

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
11'09''01 - September 11

11'09''01 - September 11

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry