Auteur has logged 51 entries for films during August 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scenic Route

Scenic Route

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Smashed

Smashed

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Home Sick

Home Sick

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Autoerotic

Autoerotic

2011
×
★★½
Edit this entry  
30
Flight

Flight

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Horrible Way to Die

A Horrible Way to Die

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
The Frozen Ground

The Frozen Ground

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Among Friends

Among Friends

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Croods

The Croods

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
A Resurrection

A Resurrection

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zombie Massacre

Zombie Massacre

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Jack the Giant Slayer

Jack the Giant Slayer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Sapphires

The Sapphires

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Man Walking Around a Corner

Man Walking Around a Corner

1887
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Passion

Passion

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spiders

Spiders

2013
×
★½
Edit this entry  
20
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ritual

Ritual

2012
×
Edit this entry  
19
Disconnect

Disconnect

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Heat

The Heat

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Dracula vs. Frankenstein

Dracula vs. Frankenstein

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Silence

The Silence

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Lifeguard

The Lifeguard

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Red Dawn

Red Dawn

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Five Bloody Graves

Five Bloody Graves

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Moving

Moving

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Leonie

Leonie

2010
×
★★½
Edit this entry  
02
Playing for Keeps

Playing for Keeps

2012
×
★★½
Edit this entry  
01
Horror of the Blood Monsters

Horror of the Blood Monsters

1970
×
Edit this entry