Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Old

Old

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Here Is Your Life

Here Is Your Life

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
Read the review Edit this entry  
01
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dracula: Pages from a Virgin's Diary

Dracula: Pages from a Virgin's Diary

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Cowards Bend the Knee

Cowards Bend the Knee

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Careful

Careful

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Day in the Country

A Day in the Country

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Get Rich or Die Tryin'

Get Rich or Die Tryin'

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Human Capital

Human Capital

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sophie: A Murder in West Cork

Sophie: A Murder in West Cork

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tootsie

Tootsie

1982
×
Read the review Edit this entry  
11
Too Late Blues

Too Late Blues

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
False Positive

False Positive

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Always for Pleasure

Always for Pleasure

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Prophecy

The Prophecy

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The 9th Life of Louis Drax

The 9th Life of Louis Drax

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Cousins

Cousins

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Forza Bastia

Forza Bastia

1978
×
Read the review Edit this entry  
30
School for Postmen

School for Postmen

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parade

Parade

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jour de Fête

Jour de Fête

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ice Road

The Ice Road

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry