• No Time to Die

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • He's All That

    ½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • The Last Letter From Your Lover

    ★★★

  • Black Widow

    ★★★½

  • Luca

    ★★★½

  • Cruella

    ★★½

  • Halston

    ★★★½

  • Cherry

    ★★½

  • Chaos Walking

    ★½

  • The Mauritanian

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • CODA

    ★★★★

  • The Craft: Legacy

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • Little Fish

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Normal People

    ★★★★½

  • Mulan

    ★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • All the Bright Places

    ★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • Sylvie's Love

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • The Bonfire of Destiny

    ★★★★

  • Charlie's Angels

    ★★

  • Frozen II

    ★★½

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Unbelievable

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Capture

    ★★★★½

  • The King

    ★★★½

  • Waves

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • A Rainy Day in New York

    ★★½

  • The Lion King

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Anna

    ★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★½

  • Yesterday

    ★★★½

  • Tolkien

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Someone Great

    ★★★½

  • After

    ★★½

  • Five Feet Apart

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • Long Shot

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • The Aftermath

    ★★★½