Alex! has logged 210 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hilda and the Mountain King

Hilda and the Mountain King

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★½
Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rilakkuma and Kaoru

Rilakkuma and Kaoru

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Read the review Edit this entry  
18
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Olive the Other Reindeer

Olive the Other Reindeer

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Burning

Burning

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coming Out

Coming Out

2020
×
Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Edit this entry  
10
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry