Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★½
Edit this entry  
29
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
★½
Edit this entry  
24
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
14
Freaky

Freaky

2020
×
★★
Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Deadly Illusions

Deadly Illusions

2021
×
★½
Edit this entry  
13
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Spree

Spree

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
The Good Heart

The Good Heart

2009
×
★★½
Edit this entry  
08
In Dreams

In Dreams

1999
×
Read the review Edit this entry  
07
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
Election

Election

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Village

The Village

2004
×
★★½
Edit this entry  
23
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Raw

Raw

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
17 Again

17 Again

2009
×
★½
Edit this entry  
10
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Rubber

Rubber

2010
×
Edit this entry  
04
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Edit this entry  
22
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
18
Greta

Greta

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
WarGames

WarGames

1983
×
★★★
Edit this entry