Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • This Is Paris

    ★★★

  • Kes

    ★★★★½

  • Lean on Pete

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Galaxy Quest

    ★★★★

  • American Honey

    ★★★½

  • The Craft

    ★★★½

  • Wildlife

    ★★★½

  • Mistress America

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 14 Films watched
  • 1.2 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

Wildlife

Sep 23

Last Film

Sound of Metal

Dec 26

Genres, countries & languages

Drama
10 films
Comedy
5 films
Romance
3 films
Adventure
2 films
Thriller
2 films
Sci Fi
1 film
Fantasy
1 film
Music
1 film
Horror
1 film
USA
12 films
UK
4 films
Brazil
1 film
English
14 films
French
3 films
Bulgarian
1 film
Hungarian
1 film
Romanian
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 118

Watchlist

Crew & studios

Claire Audrey’s most liked review

The Craft

The Craft

★★★½

Brings my 7th grade Wicca days back in the best way. Also plaid skirts and chunky shoes forever.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Sound of Metal
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Great Expectations
Average weighted rating:

3.1

Most Popular

Sound of Metal
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

This Is Paris
Average weighted rating:

3.3

Films Claire Audrey watched in 2020

  • Sound of Metal
  • American Honey
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Galaxy Quest
  • Great Expectations
  • Lean on Pete
  • Kes
  • This Is Paris
  • Waves
  • The Craft
  • Chocolat
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Mistress America
  • Wildlife

World map

Highly rated films Claire Audrey is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more