Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rent

Rent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
04
Heathers

Heathers

1989
×
★★★
Edit this entry  
07
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yellow Rose

Yellow Rose

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Great Expectations

Great Expectations

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry