AttaboyClarence has logged 166 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The First Hundred Years

The First Hundred Years

1938
×
★★½
Edit this entry  
18
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dr. Morelle: The Case of the Missing Heiress

Dr. Morelle: The Case of the Missing Heiress

1949
×
Edit this entry  
16
Beyond the Forest

Beyond the Forest

1949
×
★½
Edit this entry  
16
Allotment Wives

Allotment Wives

1945
×
Edit this entry  
16
The False Madonna

The False Madonna

1931
×
★★½
Edit this entry  
16
The Widow from Monte Carlo

The Widow from Monte Carlo

1935
×
★★★½
Edit this entry  
13
Abandoned

Abandoned

1949
×
★★½
Edit this entry  
11
Take One False Step

Take One False Step

1949
×
★★
Edit this entry  
08
Fear

Fear

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moontide

Moontide

1942
×
★★★½
Edit this entry  
03
5th Ave Girl

5th Ave Girl

1939
×
★★½
Edit this entry  
03
The Match King

The Match King

1932
×
★★★★
Edit this entry  
02
Living on Velvet

Living on Velvet

1935
×
★★★
Edit this entry  
02
Times Square Playboy

Times Square Playboy

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Times Square Playboy

Times Square Playboy

1936
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Strange Illusion

Strange Illusion

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
The Case of the Lucky Legs

The Case of the Lucky Legs

1935
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Case of the Curious Bride

The Case of the Curious Bride

1935
×
★★★
Edit this entry  
28
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Mind Reader

The Mind Reader

1933
×
★★★
Edit this entry  
26
Double Exposure

Double Exposure

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Café Metropole

Café Metropole

1937
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Café Metropole

Café Metropole

1937
×
★½
Read prior review Edit this entry  
23
Cloudburst

Cloudburst

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Crystal Ball

The Crystal Ball

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harriet Craig

Harriet Craig

1950
×
★★★★
Edit this entry  
19
To Have and to Hold

To Have and to Hold

1951
×
★★½
Edit this entry  
19
The Man in Black

The Man in Black

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Meet Simon Cherry

Meet Simon Cherry

1949
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Case For P.C. 49

A Case For P.C. 49

1951
×
★★
Edit this entry  
14
The Adventures of P.C. 49: Investigating the Case of the Guardian Angel

The Adventures of P.C. 49: Investigating the Case of the Guardian Angel

1949
×
★★★★
Edit this entry  
13
Skyscraper Souls

Skyscraper Souls

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
10
I Am Alfred Hitchcock

I Am Alfred Hitchcock

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Sky's the Limit

The Sky's the Limit

1943
×
★★★
Edit this entry  
07
Law of the Underworld

Law of the Underworld

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
07
It Shouldn't Happen to a Dog

It Shouldn't Happen to a Dog

1946
×
½
Edit this entry  
06
Having Wonderful Crime

Having Wonderful Crime

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Double Danger

Double Danger

1938
×
★★½
Edit this entry  
31
London Blackout Murders

London Blackout Murders

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Blind Alley

Blind Alley

1939
×
★★★★
Edit this entry  
26
My Reputation

My Reputation

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Alice Adams

Alice Adams

1935
×
★★★½
Edit this entry  
24
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Dark Corner

The Dark Corner

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Dark Corner

The Dark Corner

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★★
Edit this entry