Евгений has logged 47 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★½
Edit this entry  
29
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bastards

Bastards

2000
×
★½
Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★½
Edit this entry  
26
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Showdown in Manila

Showdown in Manila

2016
×
Edit this entry  
23
Girl in the Basement

Girl in the Basement

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Black Rose

Black Rose

2014
×
★½
Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★★½
Edit this entry  
16
Romper Stomper

Romper Stomper

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
The Man from London

The Man from London

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
The Angels' Melancholia

The Angels' Melancholia

2009
×
★★½
Edit this entry  
14
Wedding Trough

Wedding Trough

1974
×
Edit this entry  
13
Subconscious Cruelty

Subconscious Cruelty

2000
×
★★
Edit this entry  
13
Damnation

Damnation

1988
×
★★★
Edit this entry  
12
The Class

The Class

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
Operation Y and Other Shurik's Adventures

Operation Y and Other Shurik's Adventures

1965
×
★★★½
Edit this entry  
10
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★
Edit this entry  
09
ReGOREgitated Sacrifice

ReGOREgitated Sacrifice

2010
×
½
Edit this entry  
09
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Edit this entry  
07
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Edit this entry  
06
In Search of Darkness: Part II

In Search of Darkness: Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
How the Cossacks Played Football

How the Cossacks Played Football

1970
×
★★★
Edit this entry  
02
In Search of Darkness

In Search of Darkness

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Censor

Censor

2021
×
★½
Edit this entry  
01
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★½
Edit this entry  
01
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★★
Edit this entry