Katherine has logged 58 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shadowed

Shadowed

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
cat city

cat city

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dante's Lunch

Dante's Lunch

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Adventures of André and Wally B.

The Adventures of André and Wally B.

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Valley of Elah

In the Valley of Elah

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fifty Percent Grey

Fifty Percent Grey

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Flying Train

The Flying Train

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tribute to Zgougou the Cat

Tribute to Zgougou the Cat

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lexi

Lexi

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Legend of Bagger Vance

The Legend of Bagger Vance

2000
×
Read the review Edit this entry  
24
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Time

Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sita Sings the Blues

Sita Sings the Blues

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Men of Honor

Men of Honor

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sweet November

Sweet November

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Astro Boy

Astro Boy

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★
Read the review Edit this entry