Katherine has logged 339 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
Edit this entry  
25
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
Edit this entry  
22
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Helpmates

Helpmates

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Me and My Pal

Me and My Pal

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Half Baked

Half Baked

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Winterset

Winterset

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night Watch

Night Watch

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Becket

Becket

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Breathe

Breathe

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
North Country

North Country

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Val

Val

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Antonia's Line

Antonia's Line

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cherry Blossoms

Cherry Blossoms

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Way Out West

Way Out West

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nazi Concentration Camps

Nazi Concentration Camps

1945
×
Read the review Edit this entry  
26
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
She

She

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jinn

Jinn

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Dry White Season

A Dry White Season

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Virtuoso

The Virtuoso

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
David Bowie: The Last Five Years

David Bowie: The Last Five Years

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My King

My King

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry