Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nile Hilton Incident

The Nile Hilton Incident

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Read the review Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Help

Help

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Dangerous

Dangerous

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Opera

Opera

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Paper Chase

The Paper Chase

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Birds

The Birds

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry