Adam has logged 439 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Blood Spattered Bride

The Blood Spattered Bride

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Start Counting

I Start Counting

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Clearcut

Clearcut

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Grapes of Death

The Grapes of Death

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Savage Harvest

Savage Harvest

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rapture

Rapture

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Desperate Hours

The Desperate Hours

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hunting Ground

Hunting Ground

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
'Gator Bait

'Gator Bait

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creature

Creature

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don't Look in the Basement

Don't Look in the Basement

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Angel

Angel

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Steel and Lace

Steel and Lace

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Nativity Story

The Nativity Story

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Man on a Swing

Man on a Swing

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Trauma

Trauma

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ebola Syndrome

Ebola Syndrome

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
El Topo

El Topo

1970
×
★★
Edit this entry  
08
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Snakes

Snakes

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Night of the Strangler

Night of the Strangler

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lost Leonardo

The Lost Leonardo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Laughing Dead

The Laughing Dead

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Evil Town

Evil Town

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sex Garage

Sex Garage

1972
×
Edit this entry