ᵉᵛᵉ has logged 333 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★½
Edit this entry  
30
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
O Lucky Malcolm!

O Lucky Malcolm!

2006
×
★★½
Edit this entry  
26
Stanley Kubrick: A Life in Pictures

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Glass

Glass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Flying Mouse

The Flying Mouse

1934
×
★★½
Edit this entry  
20
Elmer Elephant

Elmer Elephant

1936
×
★★★
Edit this entry  
20
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★
Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
19
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Mouse in Manhattan

Mouse in Manhattan

1945
×
★★★½
Edit this entry  
14
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★
Edit this entry  
13
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hostel

Hostel

2005
×
★★★
Edit this entry  
10
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
05
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Blackout

The Blackout

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Edit this entry