Tyler Kershaw has logged 55 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Here Comes Greatness

Here Comes Greatness

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Master with Cracked Fingers

Master with Cracked Fingers

1979
×
★★★½
Edit this entry  
18
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Snake in the Eagle's Shadow

Snake in the Eagle's Shadow

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Annihilation

Annihilation

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Our Planet

Our Planet

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Poseidon Rex

Poseidon Rex

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Look Back in Anger

Look Back in Anger

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Football

Football

1897
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Truth

The Truth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scenes in the Cornish Riviera

Scenes in the Cornish Riviera

1912
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Saving of Bill Blewitt

The Saving of Bill Blewitt

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Road to Zennor

The Road to Zennor

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Dear Marianne

Dear Marianne

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Essential Cornishman

The Essential Cornishman

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Illustrious Corpses

Illustrious Corpses

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★
Edit this entry