ethan has logged 128 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Insidious

Insidious

2010
×
★★
Edit this entry  
01
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nursery Rhymes

Nursery Rhymes

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
More

More

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
Read the review Edit this entry  
17
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry