Oskar has logged 45 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
I, the Jury

I, the Jury

1982
×
★★★
Edit this entry  
29
The Seashell and the Clergyman

The Seashell and the Clergyman

1928
×
Read the review Edit this entry  
29
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knock Off

Knock Off

1998
×
★★★
Edit this entry  
27
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sonic

Sonic

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Project X

Project X

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★★★
Edit this entry  
22
Double Team

Double Team

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Park Row

Park Row

1952
×
★★★★
Edit this entry  
20
Domestic Disturbance

Domestic Disturbance

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Torment

Torment

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fixed Bayonets!

Fixed Bayonets!

1951
×
★★★
Edit this entry  
16
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★
Edit this entry  
15
The Baron of Arizona

The Baron of Arizona

1950
×
★★★
Edit this entry  
14
The Misfits

The Misfits

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Dark Blue

Dark Blue

2002
×
★★★
Edit this entry  
13
I Shot Jesse James

I Shot Jesse James

1949
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Payback

Payback

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★
Edit this entry  
10
Space Chimps

Space Chimps

2008
×
Read the review Edit this entry  
09
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★
Edit this entry  
06
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★
Edit this entry  
03
Intimate Lighting

Intimate Lighting

1965
×
★★★★
Edit this entry  
03
Live Like a Cop, Die Like a Man

Live Like a Cop, Die Like a Man

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★★
Edit this entry  
01
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★
Edit this entry  
01
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★★
Edit this entry