James has logged 20 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
High-Rise

High-Rise

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Anonymous

Anonymous

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hamlet

Hamlet

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
5 to 7

5 to 7

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry