• Gone Girl

    ★★★½

  • The 7th Dwarf

  • The Equalizer

  • Tusk

    ★★★½

  • Wyrmwood: Road of the Dead

    ★★★★

  • Honeymoon

    ★★★

  • The Boxtrolls

    ★★★

  • Song of the Sea

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Housebound

    ★★★

  • Women Aren't Funny

    ★★½

  • Predestination

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Starry Eyes

    ★★★

  • Lucy

    ★★½

  • Hercules

    ★½

  • Video Games: The Movie

    ★★

  • Eat

    ★½

  • Cowspiracy: The Sustainability Secret

    ★★★½

  • Deliver Us from Evil

    ★½

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★½

  • White God

    ★★★

  • Black Coal, Thin Ice

    ★★★½

  • Feast

    ★★

  • WolfCop

    ★★★

  • Maleficent

    ★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★½

  • Leviathan

    ★★★★

  • Mommy

    ★★★★½

  • A Million Ways to Die in the West

    ★★

  • Goodbye to Language

    ★★★

  • Force Majeure

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★

  • How to Train Your Dragon 2

    ★★★½

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★½

  • Godzilla

    ★★½

  • Call Girl of Cthulhu

    ★★★½

  • Asmodexia

    ★½

  • The Canal

    ★★★★

  • Transcendence

    ★½

  • Stage Fright

    ★★★½

  • Something Must Break

    ★★★★

  • Divergent

    ★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★½

  • Creep

    ★★½

  • Neighbors

    ★★

  • Noah

    ★★½

  • Gun Woman

    ★★★

  • Pompeii

  • Nick Thune: Folk Hero

    ★★★

  • HalloHallo

    ★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • The Lego Movie

    ★★½

  • Serial Killer Culture

    ★½

  • RoboCop

    ★½

  • The Raid 2

    ★★★

  • 20,000 Days on Earth

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • The Voices

    ★★★½

  • Boyhood

    ★★½

  • Calvary

    ★★★½

  • The Guest

    ★★★½

  • The Babadook

    ★★★½

  • Frank

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Bamse and the Thief City

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★

  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

    ★★

  • Nymphomaniac

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★