Terése has logged 33 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Croods

The Croods

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Outrage

Outrage

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Where the Red Fern Grows

Where the Red Fern Grows

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tintin and the Temple of the Sun

Tintin and the Temple of the Sun

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Impossible

The Impossible

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
WR: Mysteries of the Organism

WR: Mysteries of the Organism

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fletch

Fletch

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Voyage to the Bottom of the Sea

Voyage to the Bottom of the Sea

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Dog of Flanders

A Dog of Flanders

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Wyrmwood: Road of the Dead

Wyrmwood: Road of the Dead

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bombay Talkies

Bombay Talkies

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Snow Dogs

Snow Dogs

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
More Than Honey

More Than Honey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Here Comes the Devil

Here Comes the Devil

2012
×
★★
Read the review Edit this entry