Terése has logged 244 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
29
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
King of Comedy

King of Comedy

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Faceless Killers

Faceless Killers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Satan's Little Helper

Satan's Little Helper

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The God of Cookery

The God of Cookery

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Creep

Creep

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Circle

The Circle

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Pleasures of the Flesh

Pleasures of the Flesh

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
WolfCop

WolfCop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hole

The Hole

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Circus of Fear

Circus of Fear

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Chappie

Chappie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Goodbye Gemini

Goodbye Gemini

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rider of the Skulls

The Rider of the Skulls

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Daimajin

Daimajin

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ebola Syndrome

Ebola Syndrome

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Numéro deux

Numéro deux

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Challenge of the Masters

Challenge of the Masters

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Robe

Black Robe

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pirates

Pirates

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Slaughter Hotel

Slaughter Hotel

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
What's the Matter with Helen?

What's the Matter with Helen?

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Men Behind the Sun

Men Behind the Sun

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Beautiful Beast

The Beautiful Beast

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
The Fantastic Adventures of Unico

The Fantastic Adventures of Unico

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Horse Boy

The Horse Boy

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Filth and the Fury

The Filth and the Fury

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Yeti: A Love Story

Yeti: A Love Story

2008
×
Read the review Edit this entry