• The Amusement Park

    The Amusement Park

    ★★★★

    Bit rude, this one.

  • This Is Spinal Tap

    This Is Spinal Tap

    ★★★★

    11 stars

  • Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

    Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

    ★★

    Folks, I’ll say it: it should’ve been a Ken Foree film from start to finish

  • Best in Show

    Best in Show

    ★★★★½

    People who dismiss every Christopher Guest film after Waiting For Guffman baffle me. Why do you hate comedy, this shit bangs

  • Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★★★

    Raya is operating at Jim Henson levels of worldbuilding, here. Stunning visuals with intent behind every composition. Filled with charm and heartfelt performances from a stacked cast of voices. Nothing like an animated epic to remind you of the magic of movies ❤️

  • The Nun

    The Nun

    We, of the nunsploitation aficionados, do not claim her

  • The McPherson Tape

    The McPherson Tape

    ★★

    Might I suggest Jason Eisener’s “Slumber Party Alien Abduction” segment in V/H/S 2 instead

  • The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

    The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

    Netflix is just throwing money at proto-websleuths now

  • Caveat

    Caveat

    ★★★

    A Bava-goth anthology short, taffy-pulled into a feature. Bloated in the middle and the premise asks a lot of the viewer; Issac ignores several red flags before he even meets the young woman he’s supposed to take care of. The money offered is good to a drifter, I reckon, a big enough paycheck to shrug off “Oh, forgot to tell you that the caretaker job is on an island, outside communication is limited, and we’ll need to harness and chain…

  • Saw II

    Saw II

    ★★★★

    Saw II does what Dream Warriors does: adds sinew, consciousness, and an adrenaline shot to the original skeleton, as Dr. Frankenstein flips the switch and animates his creation. II outpaces and outpunches it’s predecessor in every way, and Shawnee Smith should be a household name.

  • Saw

    Saw

    ★★★★

    I’ll be watching horror movies for the rest of my life, specifically chasing the reaction I had to seeing Saw’s ending for the first time.

  • Spiral: From the Book of Saw

    Spiral: From the Book of Saw

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Of all the diminishing returns that came after the first two well-executed Saw films, Saw VI has the most purpose set to its mutilative mayhem, and that’s because screenwriters Melton & Dunstan, along with then-greenhorn director Kevin Greutert, situate their moralizing booby traps within a cold, unblinking side-eye at the American healthcare industry, and the para-judicial but still systemic executioners of the grand health insurance scam. To place a callous middle-aged suit within a visceral labyrinth that forces him to reckon…