• Next of Kin

  • Amityville II: The Possession

    ★★

  • Human Lanterns

    ★★★½

  • Hell Night

  • Blow Out

    ★★★★★

  • The Beyond

  • The Monster Club

    ★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Inferno

  • Don't Go in the House

  • The Brood

    ★★★★½

  • Stalker

  • Magic

    ★★★

  • The Shout

  • Suspiria

  • Eaten Alive

  • The Night Child

    ★★★★

  • Phantom of the Paradise

  • The Parallax View

  • TNT Jackson

  • The Beast Must Die

    ★★★

  • The Perfume of the Lady in Black

  • Deranged

    ★★★★

  • Don't Look Now

  • Lady Snowblood

  • The Corruption of Chris Miller

    ★★★★

  • Ganja & Hess

  • Seven Deaths in the Cat's Eye

  • Nothing But the Night

    ★★

  • Malatesta’s Carnival of Blood

  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

    ★★★★½

  • Asylum

  • The Red Queen Kills Seven Times

    ★★★★

  • Who Saw Her Die?

  • Images

  • Night of the Devils

  • Solaris

    ★★★★

  • Tales from the Crypt

  • Hands of the Ripper

  • The Devils

    ★★★★★

  • Klute

    ★★★★

  • Lake of Dracula

    ★★★½

  • Daughters of Darkness

  • El Topo

  • Gimme Shelter

  • Five Easy Pieces

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

  • Viy

    ★★★★

  • Bunny Lake Is Missing

  • Dr. Terror's House of Horrors

    ★★★

  • Blood and Black Lace

  • Black Sabbath

  • X: The Man with the X-Ray Eyes

  • Night Tide

    ★★★

  • Peeping Tom

  • The Crawling Eye

  • Diabolique

    ★★★★

  • The Return of the Vampire

    ★★★

  • King Kong

    ★★★★

  • Freaks

  • Pandora's Box

    ★★★★

  • The Man Who Laughs

  • The General

  • Häxan

  • Nosferatu