Louis has logged 33 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Signs

Signs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry