Anthony has logged 387 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Flee

Flee

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Conrad and Butler Take a Vacation

Conrad and Butler Take a Vacation

2000
×
Read the review Edit this entry  
17
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Frank Capra Jr. Remembers: It Happened One Night

Frank Capra Jr. Remembers: It Happened One Night

1999
×
Edit this entry  
12
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Company

Company

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
Edit this entry  
05
Caprice

Caprice

1986
×
Read the review Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Death of a Shadow

Death of a Shadow

2012
×
Read the review Edit this entry  
02
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Play It Safe

Play It Safe

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Censor

Censor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry